07 Kwi 2021
7 kwietnia, 2021

Systemy suchej zabudowy i ich zalety

7 kwietnia, 2021
Adaptacja poddaszy

Sucha zabudowa to coraz popularniejsza technologia budowy ścian działowych, zabudowy skosów poddasza czy wykańczania elewacji. Skąd ta rosnąca popularność i jakie są faktyczne zalety tej technologii? Podpowiadamy!

Sucha zabudowa – co to takiego?

Sucha zabudowa to nic innego jak wykorzystanie różnego rodzaju płyt budowlanych zamiast mokrych zapraw tynkarskich, klejów oraz innych materiałów, które potrzebują sporo czasu na wyschnięcie. Konstrukcje wykorzystywane w suchej zabudowie są najczęściej przykręcane, a same prace wykonuje się szybko, a także bez przerw technologicznych, co oczywiście znacząco skraca czas budowy.
Tego typu technologie wykorzystuje się przede wszystkim w nowych domach, ale sprawdza się ona również podczas remontów, które dzięki jej wykorzystaniu przebiegają zdecydowanie sprawniej.

Jednym z podstawowych elementów, stosowanych w tej technologii są płyty budowlane, głównie gipsowo-kartonowe, ale także cementowe, OSB czy chociażby elewacyjne płyty kamienne. W zależności od pomieszczenia, w jakim będą one wykorzystywane mamy do czynienia np. z płytami ognioodpornymi (zabudowa kominków) czy wodoodpornymi (stosowanymi w łazienkach). Drugi bardzo ważny element takich systemów to profile służące do budowy samej konstrukcji – wyróżnić można profile aluminiowe, stalowe lub drewniane. Do montażu wykorzystuje się wkręty oraz śruby, całość natomiast wykańcza się z wykorzystaniem odpowiednich narożników oraz taśm. Duże powierzchnie zabudowy wymagają także specjalnych podkładek, które pozwalają zapobiec przenoszeniu drgań. I to w zasadzie tyle, jeżeli chodzi o elementy takiego systemu – jak widać, nie jest to nic skomplikowanego.

W systemach suchej zabudowy wykonuje się m.in.:

• ściany działowe,
• sufity podwieszane,
zabudowę poddaszy,
• obudowy pionów instalacyjnych
• obudowy kanałów kablowych
• elewacje budynków.

To oczywiście tylko niektóre z zastosowań, jednak już one pokazują, że możliwości wykorzystania tej technologii są naprawdę szerokie. Warto wspomnieć, chociażby o tym, że sucha zabudowa bywa często jedynym sensownym rozwiązaniem podczas remontu starych domów – pozwala ukryć krzywe ściany i ewentualnie dobudować nowe. Jeżeli dodatkowo zastosujemy płyty np. ognioodporne, to polepszymy parametry techniczne domu, co korzystanie wpłynie na jego wartość oraz co najważniejsze bezpieczeństwo.

Zalety stosowania systemów suchej zabudowy

Jeżeli chodzi o zalety zastosowania tego typu systemów, to można ich wymienić naprawdę sporo, jednak wśród tych najważniejszych znajdują się:

• szybki czas wykonania prac,
• czystość prac,
• łatwość prac, co generuje niższe koszty robocizny
• lekkość konstrukcji – lżejsze ścianki działowe to mniejsze obciążenie stropu,
• możliwość osiągnięcia większej powierzchni użytkowej, dzięki przegrodom o mniejszych grubościach,
• skuteczna ochronę przed wilgocią czy rozprzestrzenianiem się ognia (przy zastosowaniu odpowiednich płyt),
• łatwość projektowania oraz zmiany wnętrz.

Nie ulega wątpliwości, że spośród zalet suchej zabudowy najważniejsza to łatwość oraz szybkość jej wykonania. Zastosowanie tej technologii skraca czas potrzebny na wykończenie pomieszczeń, co ma ogromny wpływ na koszty różnych inwestycji, które w dużej mierze związane są z robocizną. Co ważne – technologia ta nie wpływa na pogorszenie walorów estetycznych pomieszczeń, co sprawia, że staje się coraz popularniejsza w świecie, w którym inwestorzy oczekują dobrej jakości rozwiązań, powstających w krótkim okresie czasu. Jak się okazuje – można to skutecznie połączyć!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *